Błonnik a cholesterol

Cholesterol to dolegliwość, z jaką boryka się coraz większa liczba ludzi. Nie można się temu dziwić. Dzisiejsze czasy sprzyjają wzrostu jego poziomu. Fast foody, tłuste dania, kaloryczne i tym samym kompletnie bezwartościowe przekąski – wszystko to przyczynia się do zaburzeń poziomu cholesterolu. Tylko teraz jak z tym walczyć? Jest kilka sposobów. Są leki, a także inne metody. Można też regularnie stosować błonnik, który zdecydowanie pomoże, może nie całkowicie wykluczyć go z organizmu, ale na pewno zmniejszyć jego ilość, co objawi się dobrym samopoczuciem i poprawnym funkcjonowaniem organizmu.

Błonnik obniża poziom cholesterolu

Błonnik w naturalny sposób obniża wysoki poziom cholesterolu. Zgodnie z badaniami, spożycie dawki 10-25 g błonnika rozpuszczalnego dziennie przyczynia się do obniżenia cholesterolu aż o 18%. To dlatego tak często mówi się, że błonnik jest lekiem na cholesterol, a może po prostu bardziej naturalnym środkiem na tę dolegliwość. Trzeba również podkreślić, że istnieją dwa rodzaje błonnika – rozpuszczalny i nierozpuszczalny. Ten pierwszy pomaga skutecznie walczyć z cholesterolem.

Jak to możliwe, że błonnik tak skutecznie działa?

Niektórzy są wręcz zszokowani działaniem błonnika w zakresie regulowania poziomu cholesterolu. Jednak to prawda i nikt sobie tego nie wymyślił. Otóż cholesterol jest przekształcany przez wątrobę w żółć, po czym ta wędruje do jelit. To właśnie w tym miejscu swoje działanie rozpoczyna błonnik. Jego głównym zadaniem jest wydalanie cholesterolu z organizmu. Na skutek tego, wątroba pobiera cholesterol z krwiobiegu, aby wytworzyć niezbędne kwasy tłuszczowe. Właśnie tym sposobem zmniejsza się poziom cholesterolu we krwi. Trzeba także podkreślić, że w momencie, gdy w organizmie brakuje błonnika, kwasy tłuszczowe mogą się rozkładać. To przyczynia się do wzrostu poziomu cholesterolu.

Błonnik ma zdecydowanie szersze działanie

Trudno sobie wyobrazić działanie błonnika. Jest ono aż tak szerokie. Błonnik przede wszystkim blokuje przyswajanie szkodliwych dla organizmu tłuszczy, które pochodzą z układu trawiennego. Poza tym wywołuje uczucie sytości, co bardzo skutecznie pomaga w kontrolowaniu ilości kalorii i zjadanych porcji posiłku. Ogromną korzyścią jest to, że zwalcza zaparcia. Ponadto oczyszcza organizm z niebezpiecznych i niczemu niesłużących toksyn.

Gdzie znaleźć błonnik?

Błonnika można szukać w produktach spożywczych i w konkretnych daniach. Jednak to zbyt czasochłonne i skomplikowane. Czasem lepiej po prostu wybrać błonnik w kapsułkach lub w proszku. W formie suplementu diety łatwiej jest zażyć odpowiednią dawkę tego produktu. Wówczas można spodziewać się właściwego działania i nie trzeba za wiele robić. Wystarczy rozpuścić błonnik w wodzie i wypić lub zażyć kapsułkę. Błonnik można kupić w każdej aptece, a także w sklepach internetowych.

Błonnik bardzo pozytywnie działa na cholesterol. Oczywiście można obniżać jego poziom, stosując jakieś specjalistyczne tabletki, ale czasem szkoda żołądka na to wszystko. Dużo lepiej wybrać właśnie ten naturalny produkt, który jest tylko suplementem diety, a jakże skutecznym w działaniu. Trzeba także pamiętać o tym, że działając w ten sposób na cholesterol, można automatycznie zadziałać na inne dolegliwości. Błonnik ogólnie pozytywnie wpływa na funkcjonowanie organizmu. Chcąc tylko wpłynąć na cholesterol, można przy okazji zadbać o swoje dobre samopoczucie. To zapewne dlatego w ostatnim czasie zyskał tak dużą popularność. Udając się z danym problemem do lekarza, trzeba się spodziewać, że zaleci typowe leki. Dużo korzystniej będzie stosować błonnik w postaci suplementu. Chyba że problem jest bardzo poważny, wówczas bez konsultacji ze specjalistą się nie obędzie.